Liczebność ptaków w Polsce

Pomimo, iż pustułka nie osiąga żadnych imponujących rozmiarów, jakie przypisuje się wielu osobnikom z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej reprezentantów. Pustułka zwyczajna to ptak, który oblega obszary niemalże całego kontynentu europejskiego, aż po wysokie Alpy i wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary.

Swoim zasięgiem występowania ptak ten omija natomiast koło podbiegunowe, do którego klimatu, gatunek ten nie jest właściwie przystosowany. Zdecydowanie największą liczebność pustułki zwyczajnej można zauważyć się w takich państwach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania , a także Hiszpania.

Liczebność ptaków

Spośród tych krajów niepodważalny prym wiodą Niemcy, na terenie których wystąpić może aż 60 tysięcy par. Aktualnie Polska nie należy do ulubionych miejsc występowania tego gatunku ptaka. Pomimo to, jest to w dalszym ciągu najliczniejszy sokół na terenie całej Polski. Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązową kolorystykę, która kontrastuje się z czarnymi plamami oraz pazurami. Spodnia część ciała ma piękny, kremowy kolor, który jest charakterystycznie- niezwykle gęsto, nakrapiany. Zarówno u samca jak i samicy występuje długi, szaroniebieski ogon. U samca posiada on jednak, białą na brzegach, czarną pręgę, która u samicy otoczona jest dodatkowo szeregiem węższych, ciemnych prążków.

Skrzydła pustułki zaliczyć można do wąskich oraz długich, o końcach przypominających kształtem ostry sierp. Pustułka to gatunek ptaka, który żyje co najwyżej piętnaście lat. Rozmiar ciała pustułki razem z ogonem , a także dziobem mieści się w większości wypadków w przedziale od 33 do 37 centymetrów,  z czego sam ogon może osiągnąć długości nawet 18 centymetrów. Samica pustułki posiada większą masę ciała, która może równać się nawet 280 gramom. W przypadku samca maksymalna masa ciała sięga o 50 gram mniej niż płeć przeciwna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *