Egzotyczne ubarwienie ptaków

Kraska zwyczajna to ptak, który w wielu częściach Polski znany jest pod nazwą siwki. Jest to średnich rozmiarów ptak z rodziny krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje obszary prawie całej Europy. Najbardziej jednak upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę spotkać można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.

W ostatnich latach można zauważyć niemały spadek liczby osobników tego gatunku. Można powiedzieć, że w pewnych krajach nie występuje już w ogóle. Warto zaznaczyć, iż spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego możemy spotkać w Europie. O południowym pochodzeniu kraski świadczy jej egzotyczne ubarwienie, które jest w pięknym, niebiesko rdzawym kolorze.

Ubarwienie ptaków

Kraska zwyczajna nie cechuje się dymorfizmem płciowym. Różnice wynikają jednak z pór roku, podczas których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna wyposażona jest także w niezwykle mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają specyficzny żółtawy kolor. W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe.

Do pierwszego roku życia, ptaki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych również sterówkami. W przypadku osobników starszych można zobaczyć na piórach w ciemnym kolorze plamę oraz znacznie bardziej ostre zakończenie. Największa długość ciała kraski zwyczajnej to około 32 centymetry, zaś rozpiętość skrzydeł tego gatunku jest w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie jest zazwyczaj większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *